Úvod Akvizície Xerox chce HP za každú cenu – pokúsi sa o nepriateľské prevzatie

Xerox chce HP za každú cenu – pokúsi sa o nepriateľské prevzatie

24
Xerox plánuje prevzatie trikrát väčšej spoločnosti HP.

Správna rada HP ponuku spoločnosti Xerox opakovane odmietla. Ten preto chce získať dostatočnú podporu akcionárov HP na to, aby sa pokúsil zvolať valné zhromaždenie. Na ňom by jeho podporovatelia správnu radu HP mohli odvolať

O záujme spoločnosti Xerox o prevzatie HP sme prvýkrát písali približne pred tromi týždňami v článku Črtá sa ďalší megaobchod: Xerox by chcel prevziať spoločnosť HP. Vtedy sa objavili informácie, že Xerox ponúkol za akciu HP 22 USD, čo ocenilo spoločnosť na 32,5 miliardy USD (29,3 miliardy eur). Približne tri štvrtiny sumy za akcie chcel zaplatiť podieľnikom v hotovosti, zvyšok vlastnými akciami. Z HP potvrdili, že ponuka od Xeroxu leží na ich stole, no odmietli zverejniť podrobnosti. A neskôr opakovane odmietli aj celú ponuku.

Xerox na HP pritlačí cez akcionárov

Xerox to však nechce vzdať aj keď je otázne odkiaľ trikrát menšia spoločnosť, ktorej burzová hodnota je „len“ 8.3 miliardy dolárov, takú hotovosť zoberie.  Nejaké nové zdroje by sa však  našli. Začiatkom novembra  Xerox predal svoj 25-percentný podiel vo Fuji Xerox Co Ltd spoločnosti FUJIFILM Holdings   , čo im vynieslo 2,3 miliardy dolárov.

Čítajte viac:

PayPal nakupuje: Investuje štyri miliardy dolárov do spoločnosti, ktorú u nás pozná málokto

Po odmietnutí ponuky správnou radou HP sa Xerox pokúsi o nepriateľské prevzatie spoločnosti. Obráti sa preto priamo na akcionárov HP so svojou ponukou na prevzatie v hodnote takmer 33 miliárd USD (29,94 miliardy eur). „Chceme sa spojiť priamo s akcionármi HP, aby sme získali ich podporu, nech naliehajú na správnu radu HP, aby urobila správnu vec a využila túto skvelú príležitosť,” uviedol šéf Xeroxu John Visentin v liste adresovanom šéfovi HP Chipovi Berghovi.

Spojením Xeroxu s HP by vznikla spoločnosť s ročným obratom približne 70 miliárd dolárov. Foto: Fernando Arcos, Pexels

Týmto spôsobom by chcel Xerox získať dostatočnú podporu akcionárov, respektíve dostatok akcií na to, aby prípadne mohol požiadať o zvolanie valného zhromaždenia, na ktorom by sa vzápätí mohol pokúsiť o odvolanie správnej rady, ktorá jeho aktuálnu ponuku už dvakrát odmietla.

Čítajte viac: Google kupuje Fitbit. Profitovať z tohto obchodu budú všetci

O čo vlastne Xeroxu ide

A prečo Xerox tak veľmi túži po HP?  Trh s tlačiarňami, ktorý pre obe spoločnosti patrí ku kľúčovým, momentálne stagnuje a spojenie by značne vylepšilo pozíciu oboch. Presnejšie – urobilo by to z nich bezkonkurenčne najsilnejšie hráča s ročným obratom až 70 miliárd dolárov. Zároveň  by spojená spoločnosť mala dostatočnú hotovosť až do výšky piatich miliárd, ktorú by mohla používať na svoje ozdravenie, resp. znižované zadĺženosti.

Tá by v prípade prevzatia bola značná. Xerox si nemôže dovoliť vyplácať akcionárov HP svojimi vlastnými akciami, ale naozaj potrebuje hotovosť. Inak by totiž musel vydať toľko akcií, že by hrozila situácia, v ktorej by paradoxne kontrolu nad spojenou spoločnosťou získali akcionári HP.