Úvod Aplikácie, softvér a služby YouTube aj Netflix znižujú minimálne 30 dní kvalitu videa v Európe

YouTube aj Netflix znižujú minimálne 30 dní kvalitu videa v Európe

21
youtube

Streamovacie spoločnosti YouTube a Netflix znížili kvalitu videa preto, aby vyhoveli prosbe EÚ, ktorá chce pre svojich obyvateľov aj v čase aktuálneho náporu, súvisiaceho s koronavírusom a karanténou zachovať stabilnú sieť.

Streamovacie spoločnosti YouTube a Netflix znížia v Európe na najmenej nadchádzajúcich 30 dní kvalitu prenosu, aby predišli preťaženiu internetu a dokázali ďalej používateľom poskytovať svoje služby. Informovala o tom v piatok spravodajská televízia CNN s tým, že obe služby zažívajú vďaka karanténnym obmedzeniam platným v Európe bezprecedentný nápor záujmu.

“Odhadujeme, že sa vyťaženie Netflixu na európskych sieťach zníži o približne 25 percent a zároveň bude pre našich používateľov zabezpečená (stále) dobrá kvalita,” uviedol hovorca spoločnosti Netflix. K rovnakému opatreniu na území krajín EÚ a tiež v Británii pristúpila aj spoločnosť YouTube.

covid-19
Za obmedzenie kvality videa môže koronavírus a s ním súvisiaci nápor na sieť.

“Budeme aj naďalej pokračovať v spolupráci s vládami jednotlivých štátov a sieťovými operátormi, aby sme minimalizovali zaťaženie systému a zároveň používateľom zabezpečili zážitok (z prenosu),” uviedol hovorca spoločnosti Google, ktorá je vlastníkom platformy YouTube.

Oznámeniam oboch spoločností predchádzali výzvy úradov EÚ, aby streamovacie služby prestali vysielať vo vysokom rozlíšení a predišli tak kolapsu internetu. V mnohých európskych krajinách je pohyb občanov výrazne obmedzený, prípadne platí zákaz vychádzania. Milióny ľudí tak pracujú z domu, odkiaľ sa na internet pripájajú aj deti, ktoré majú pre pandémiu prázdniny.

Čítajte viac: Takis BioTech sa pripravuje na predklinické testy vakcíny proti koronavírusu

K obmedzeniam pre koronavírus pristúpila aj česká verzia stanice HBO. Svojich priaznivcov na Facebooku vo štvrtok informovala, že dočasne – kým sa situácia nevyrieši – zatvára dabingové štúdia, v dôsledku čoho majú jej zákazníci rátať s oneskoreným dabingom niektorých aktuálne vysielaných seriálov či filmov.