Úvod História a výročia YouTube dnes oslavuje narodeniny, dostáva sa do puberty

YouTube dnes oslavuje narodeniny, dostáva sa do puberty

28
YouTube
Foto: Gert Altmann, Pixabay

Je to 15 rokov, odkedy traja bývalí zamestnanci PayPal prvýkrát zaregistrovali webovú adresu služby YouTube. Teraz si prostredníctvom tejto služby užívatelia denne pozrú miliardu hodín videí.

Každý mesiac viac ako dve miliardy prihlásených používateľov navštevuje YouTube a každý deň ľudia pozerajú viac ako miliardu hodín videí, čím vytvárajú miliardy zhliadnutí. Pozrite si zaujímavé čísla o jednej z najpopulárnejších internetových sociálnych sietí.

Najprv niečo stručne z histórie: YouTube vznikol v roku 2005, konkrétne 14. februára. Už v ďalšom roku sa stal jednou z najrýchlejšie rastúcich internetových služieb. Koncom toho istého roku službu kúpil Google za 1,65 miliardy dolárov. Ak by bol YouTube samostatnou spoločnosťou, analytici odhadujú, že by mal hodnotu blízko hranice 100 miliárd dolárov. V rovnakom roku časopis Time vyhlásil YouTube za „osobnosť roku“.

Toto je úplne prvé YouTubevideo, nahrané bolo  v apríli 2005:

V roku 2007 začali vznikať lokalizované verzie (slovenská vznikla v roku 2013), v rovnakom roku bola spustená aj mobilná verzia služby a do videa sa pridala prvýkrát reklama.

V roku 2008 prekročilo prvé video (Evolution of Dance) hranicu 100 miliónov zhliadnutí. V roku 2009 prekročil počet zhliadnutí denne jednu miliardu. V roku 2011 bola spustená služba YouTube Live a YouTube spustil kanály s vlastným obsahom.

V roku 2012 sa video Gangnam Style stalo prvým, ktoré prekročilo hranicu miliardy zhliadnutí. V roku 2013 YouTube prekročil hranicu miliardy užívateľov mesačne.

O ďalšie dva roky spustil službu YouTube Kids a YouTube Gaming. V roku 2017 čelil YouTube kríze a odlivu inzerentov, kvôli reklamám, zobrazujúcim sa aj pri násilných a extrémistických videách,  v rovnakom roku spustil aj YouTube TV, v roku 2019 služba výrazne sprísnila pravidlá pre publikovanie videí.

Toto je hudobné video s vôbec najväčším počtom zhliadnutí (6 628 599 718 v čase publikovania tohto článku) :

A ako to vyzerá so službou YouTube dnes?

  • Viac ako 70 % celkovej doby pozerania na YouTube pochádza z mobilných zariadení.
  • YouTube funguje v miestnych verziách vo viac než 100 krajinách.
  • YouTube si môžete prehliadať dokopy v 80 jazykoch.
  • Počet kanálov, ktoré ročne zarábajú na YouTube šesťciferné sumy, vzrástol medziročne o viac ako 40 %.
  • Počet kanálov, ktoré ročne zarábajú na YouTube päťciferné sumy, vzrástol medziročne o viac ako 50 %.
  • Počet kanálov s viac ako miliónom odberateľov vzrástol medziročne o viac ako 65 %.
  • Za posledných 5 rokov YouTube vyplatil viac než 2 miliardy dolárov partnerom, ktorí sa rozhodli speňažiť svoje nároky cez systém Content ID.