Úvod Ostatné Z App Store stiahli aplikáciu, pomáhajúcu demonštrantom v Hongkongu

Z App Store stiahli aplikáciu, pomáhajúcu demonštrantom v Hongkongu

60
Aplikácia HKmap.live vraj vážne porušovala pravidlá Apple.

Spoločnosť Apple sa rozhodla stiahnuť aplikáciu HKmap.live deň na to, čo kvôli jej distribúcii čelila čínskej kritike. Nebolo to ani zďaleka prvýkrát, čo ustúpila čínskym ultimátam

Významný čínsky denník People’s Daily obvinil Apple, že aplikácia HKmap.live, ktorú si bolo možné stiahnuť z App Store v skutočnosti demonštrantom za nezávislosť HongKongu umožňuje lokalizovať a sledovať pohyby policajných zložiek.

HKmap-live: Aplikácia, ktorá demonštrantom umožňuje sledovať pohyby policajných zložiek.

Aplikácia bola deň po tejto kritike z App Store odstránená s odôvodnením, že miestne autority prostredníctvom aplikácie upozorňovali ľudí, kde  v tomto čiastočne autonómnom meste môžu vyvolať konflikty s políciou. V konkurenčnom obchode Google Play pre Android bola v čase písania tohto článku bez problému dostupná.

Ide hlavne o peniaze

Toto rozhodnutie vyvolali nevôľu aj u zamestnancov Apple, takže tí dostali od výkonného riaditeľa Timothyho D. Cooka email. V ňom im osobne vysvetlil, že spoločnosť aplikáciu stiahla po tom, čo jej boli doručené „dôveryhodné informácie“ od orgánov a ľudí v Hongkongu, „že táto aplikácia sa zámerne zneužívala na plánovanie útokov na miestne autority a čínskych úradníkov a ich majetok v čase, keď sa v okolí nevyskytovala polícia.“  Takto aplikácia zásadne porušila nielen pravidlá Apple ale aj lokálne zákony a musela byť pre to z App Store odstránená.

Čítajte viac:

iPhone 11 Pro Max stojí vyše 1 200 eur. Pozrite sa, aká je jeho skutočná výrobná cena

Treba však povedať, že nejde o ojedinelý prípad. Čína je pre Apple najdôležitejší zahraničný obchodný partner. Preto spoločnosť neváhala a na žiadosť Číny v roku 2017 z lokálneho App Store odstránila aplikáciu New York Times.  V tom istom roku na čínsku žiadosť odstránila aj vyše štyristo aplikácií pre VPN siete, umožňujúce napríklad obchádzať miestne obmedzenia, týkajúce sa používania sociálnych sietí. A do tretice v rovnakom roku z App Storu vymazala aj mimoriadne populárnu aplikáciu Skype. Navyše len deň pred vymazaním live mapy HongKongu odstránila z miestneho App Storu aplikáciu Quartz News.

Ešte kontroverznejšie je rozhodnutie, že pre archiváciu dát na cloude musia zahraničné spoločnosti v Číne využívať miestne servery, takže obsah z iCloudu je kontrolovateľný miestnymi autoritami. Peniaze a etika jednoducho dokopy nejdú.