Úvod Klimatizácie, odvlhčovače, čističky vzduchu Dyson: Pozrite sa, ako si sami znečisťujeme vzduch varením, vysávaním a dokonca...

Dyson: Pozrite sa, ako si sami znečisťujeme vzduch varením, vysávaním a dokonca aj čistením!

89
Dyson Air

Čistenie, vysávanie i varenie, to všetko má napriek svojim nesporným prínosom aj tienistú stránku. Zníženú kvalitu vzduchu – upozornila na to spoločnosť Dyson.

Zatiaľ čo množstvo miest uvádza zlepšenie kvality vzduchu od začiatku karantény, údaje zozbierané zaregistrovanými čističkami vzduchu Dyson v 11 mestách a štyroch kontinentoch hovoria opak. V domácnostiach sa zvýšili hladiny prchavých organických zlúčenín (VOC) a oxidu dusičitého (NO2).

Porozumenie rôznym zdrojom znečistenia VOC v interiéri a dopad na nás je pre výskum a vývoj kľúčové. Nižšie nájdete niektoré z bežných znečisťujúcich látok, s ktorými sa stretávame pri každodenných činnostiach. Pokúsime sa však navrhnúť aj spôsoby, ako ich množstvo vo vašom ovzduší môžete znížiť.

Dyson Air

Varenie. Spaľovaním palív, ako je drevo, plyn alebo ropa, sa môžu uvoľňovať rôzne VOC ako aj malé častice nazývané PM2.5, ktoré sa uvoľňujú pri spaľovaní. Napriek príjemnej vôni z kuchyne si musíte uvedomiť aj riziko, že v dôsledku varenia vzduch obsahuje niektoré z nežiaducich znečisťujúcich látok.

Otváranie okna počas varenia alebo pomocou mechanického vetrania (napr. ventilátor) odfiltrujete znečisťujúce látky, čím sa zníži ich miera v domácom ovzduší. Okrem toho sa pokúste zabezpečiť, aby kuchynské spotrebiče (rúry, sporáky) boli dobre vetrané a aby boli najmä správne nainštalované, používané i udržiavané.

Čistenie. Paradoxne, podľa spoločnosti Dyson, aj čistením svojich domov môžeme súčasne znečisťovať vzduch, ktorý dýchame. VOC z vonných látok používaných v čistiacich prostriedkoch sa pri izbovej teplote vyparujú do vzduchu a vytvárajú výpary, ktoré môžeme vdychovať. Pokiaľ chcete minimalizovať vaše ohrozenie, vyhľadajte čistiace prostriedky označené ako anti-alergické. Tie by mali obsahovať nižšie hladiny VOC.

Dyson

Vyhýbanie sa sprejom a používanie pevných alebo tekutých čistiacich prostriedkov môže tiež pomôcť. Vysávanie je skvelým pomocníkom. Pomôže odstrániť domáci prach, ktorý je zmesou nečistôt, roztočov domáceho prachu, domácich miláčikov, peľu a ďalších častíc, ktoré môžu znečisťovať váš vnútorný priestor.

Maľovanie a úpravy domácnosti. Keďže naše domácnosti neraz pôsobia ako aj kancelárie, karanténa predstavuje dokonalú motiváciu na rozjasnenie stien či vylepšenie životného priestoru. Vôňa čerstvej farby alebo nového nábytku však môže opäť signalizovať VOC ako je benzén a formaldehyd. Tie sa veľmi rýchlo v domácom prostredí uvoľnia a zostávajú v ovzduší pomerne dlho.

Ak chcete znížiť svoju expozíciu, vyhľadajte farby s nízkym obsahom prchavých organických zlúčenín, ktoré sú zároveň aj tie, ktoré rýchlo schnú. Sú to výrobky na báze vody alebo s označením slabšieho zápachu. Otvorené okná počas maľovania alebo používanie čističky pomáha znečisťujúcim látkam zmiznúť rýchlejšie.

Dyson

Starostlivosť o seba. Podobné aktivity často ponúknu tak potrebnú úľavu od monotónnosti života v karanténe. Výrobky, ktoré zlepšujú vôňu našich domovov však môžu mať často negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia. Vonné sviečky uvoľňujú prchavé organické látky do atmosféry, pričom pri spaľovaní vosku sa emitujú rovnaké chemikálie, aké sa vyskytujú pri emisiách nafty. Páchateľmi môžu byť aj výrobky osobnej starostlivosti, ako napríklad sprej na vlasy, pleťové vody a parfumy.

Aby ste minimalizovali styk s týmito látkami, vyberajte si prednostne výrobky osobnej starostlivosti bez vône. Vyhnite sa radšej aj aerosólovým sprejom. Zvážte zníženie používania vonných sviečok a pri používaní takýchto výrobkov sa pokúste vždy otvoriť okná. To umožní cirkuláciu čerstvého vzduchu a zníži sa pravdepodobnosť, že znečisťujúce látky zostanú vo vašej domácnosti