Úvod História a výročia Zomrel Freeman Dyson, jeden z najväčších fyzikálnych vizionárov

Zomrel Freeman Dyson, jeden z najväčších fyzikálnych vizionárov

170
Freeman Dyson
Foto: Institute for Advanced Study

Freeman Dyson bol autorom legendárneho astroinžinierskeho konceptu, respektíve  superkonštrukcie, obopínajúcej celé planetárne systémy. Dostala pomenovanie „Dysonova sféra“.

Vo veku 96 rokov zomrel minulý piatok v Princetone v americkom štáte New Jersey Freeman Dyson, anglický teoretický fyzik a matematik žijúci v USA, ktorý bol jedným z tvorcov kvantovej elektrodynamiky.

Dyson sa narodil 15. decembra 1923 v rodine britského skladateľa Georgea Dysona. Vyštudoval univerzitu v Cambridge, kde pôsobil v rokoch 1946-49. Po presťahovaní do USA bol profesorom na Cornellovej a neskôr na Princetonskej univerzite. Pôsobil aj v Institute for Advanced Study v Princetone, kde pracoval až do konca svojej kariéry.

Freeman Dyson
Toto je jeden z možných vzhľadov „Dysonových sfér“.

Dyson osobne zažil éru veľkých fyzikov Alberta Einsteina, Richarda Feynmana, Nilsa Bohra, Enrica Fermiho, Roberta Oppenheimera a ďalších. Dyson je známy najmä vďaka práci v oblasti kvantovej teórie poľa, fyziky tuhých látok a jadrového inžinierstva a preslávil sa aj ako mysliteľ a vizionár prinášajúci originálne nové myšlienky a futuristické koncepty, ktoré predbehli svoju dobu.

Fanúšikovia sci-fi ho poznajú ako autora konceptu tzv. Dysonovej sféry – hypotetickej superkonštrukcie, ktorá by umožnila využitie väčšiny energie, ktorú uvoľňuje hviezda. V tomto koncepte je materská hviezda a celý jej planetárny systém obkolesený guľovou reflexnou konštrukciou, z jej vnútorných častí sa získava energia. Tu možno následne  využiť pre prípadnú kolonizáciu a rozšírenie obývateľnej zóny . Dysonova sféra sa objavuje aj vsci-fi, napríklad v seriáli Star Trek, ale aj v Avengers: Infinity War.

Čítajte viac: Zomrela geniálna matematička, vďaka ktorej sa uskutočnili prvé vesmírne lety

Dyson tiež napríklad predpovedal, že podobné štruktúry by boli logickým dôsledkom vzrastajúcich energetických požiadaviek technologicky vyspelej civilizácie. Navrhoval teda, aby sa po takých štruktúrach pátralo za účelom nájdenia dôkazu o existencii vysoko inteligentného mimozemského života. A tenti nápad sa skutočne aj realizuje, hľadnie „dysonových sfér“ je jednou z ciest pátrania po živote mimo našej Slnečnej sústavy.

Dyson sa zaoberal aj klimatologickým výskumom ohľadom oxidu uhličitého a prišiel s niekoľkými konceptmi, ako by sa dali riešiť emisie skleníkových plynov. Bol celoživotným bojovníkom proti nacionalizmu, zástancom jadrového odzbrojovania a medzinárodnej spolupráce. Bol laureátom Wolfovej ceny za fyziku, získal Lorentzovu medailu a v roku 2000 bol vyznamenaný Templetonovou cenou. Popritom bol držiteľom niekoľko ďalších desiatok ocenení.