Úvod História a výročia Zomrela geniálna matematička, vďaka ktorej sa uskutočnili prvé vesmírne lety

Zomrela geniálna matematička, vďaka ktorej sa uskutočnili prvé vesmírne lety

36
Katherine Johnson
Foto: Collection of the Smithsonian National Museum of African American History and Culture, gift of Annie Leibovitz, (c) Annie Leibovitz

Katherine Johnson vo svojej dobe robila manuálne výpočet štartovacích okien, trajektórií rakiet a obletov Zeme. Neskôr sa podieľala na vývoji počítačov a softvéru pre astronomické účely.

Vo veku 101 rokov zomrela v pondelok matematička amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Katherine Johnson, ktorá zohrala kľúčovú úlohu pri výpočtoch pilotovaných vesmírnych letov uskutočňovaných NASA v 60. rokoch. Informovala o tom agentúra AP.

Katherine Johnson Foto: NASA
Katherine Johnson Foto: NASA

Johnsonová bola jedným z tzv. “počítačov”, ktorých úlohou bol manuálny výpočet štartovacích okien, trajektórií rakiet a obletov Zeme. Zároveň bola jedným z prvých Afroameričanov, ktorí pre NASA pracovali. Podieľala sa aj na vývoji počítačov, ktoré následne manuálne výpočty v oblasti astrodynamiky nahradili.

Riaditeľ NASA Jim Bridenstine nazval Johnsonovú americkou hrdinkou. “Pani Johnsonová pomohla nášmu národu rozšíriť hranice vesmíru… Tu v NASA nikdy nezabudneme na jej odvahu a vodcovské schopnosti, ani na míľniky, ktoré by sme bez nej nemohli dosiahnuť,” uvádza sa vo vyhlásení NASA.

Johnsonovej život sa stal námetom pre životopisnú drámu Skryté čísla, ktorú v roku 2016 nakrútil režisér a scenárista Theodore Melfi. V roku 2015 americký prezident Barack Obama udelil Johnsonovej Prezidentskú medailu slobody. V roku 2019 jej bola udelená Zlatá medaila Kongresu USA.